Explore our Solution Library

Number of Views - 1328 133

University Of New Mexico Operations And Supply Chain Management Assignment Help - Variable Manuf.


Question - Ravena Labs., Inc. makes a single product which has the following standards:
Direct Materials 2.5 ounces at $20 per ounce
Direct Labor 1.4 hours at $12.50 per hour
Var. Manuf. Overhead 1.4 hours at ? per hour

Variable Manuf. Overhead is applied on the basis of direct labor hours. The following data are
available for October:
3750 units of compound were produced during the month.
There were no beginning direct materials inventory
The ending direct materials inventory was 2000 ounces
Direct materials purchased: 12000 ounces for $225,000
Direct labor hours worked: 5600 hours at a cost of $67,200
Variable Manufacturing Overhead costs incurred amounted to $18,200
Variable manufacturing overhead applied to products: $18,375

The v ...Read More

Solution Preview - No Solution Preview Available

Original Question Documents

Found What You Need?

Scroll down to find more if you need to find our more features